Ovaj puder zapeo mi je za oko kada sam vidjela recenziju na YouTube kanalu od Nikkie Tutorials. U tom videu žena je bila vidno oduševljena puderom i usporedila ga s poznatim Huda Beauty Photo Filter puderom (Hudu nisam probala, niti me kao brand privlači pa o tome ne mogu ništa drugo reći). Uistinu, gledajući taj video, razlika između ta dva pudera (njihovih performansa na njenom licu) bila je minimalna, a rezultat koji je dobila je bila zaglađena koža, koja mi bez obzira što je to bio full coverage, nije izgledaj skroz umjetno. Ok, stvar je u tome da YT-beri moraju koristiti osvjetljenje kojim bi omogućili da se boje što bolje vide, što garant dodatno zagladi pore (barem mi se tako čini dok gledam videe, a nije izuzeto ni korištenje kojekakvih beauty filtera na kameri, jel :D), ali svejedno, činilo se sve pomalo impresivno za puder od nekih 50-ak kn.
Moram priznati da volim dosta stvari od Maybelline-a, primjerice Lash Sensational maskara je valjda jedina maskara koju sam kupila više od 10x jer mi daje efekt umjetnih trepavica i odradi sve ono što od maskare tražim, ali puderi nisu jedna od njih. Od srednje škole pa do sada, kad sam već matora 28-godišnjakinja, mogu reći da sam dala priliku svim njihovim puderima (treba uzeti u obzir da sam u tom razdoblju bila potpuno neinformirana što se tiče sastava nekog proizvoda). Jedini njihov puder koji im je uistinu solidan i prema sastojcima primjeren i za osjetljivu kožu je Affintione.
Maybelline 24 Hours Full Coverage Foundation kupila sam nekako u prosincu, kada sam i najavila otvaranje bloga na proljeće, s ciljem da ga testiram i vidim da li je vrijedan hype-a. Napominjem, nemamo svi istu kožu i ako se neki proizvod ponaša na određen način na mojoj koži, ne mora značiti da će tako biti i na vašoj.
Doduše, jedna činjenica ostaje, a to je sastav. Nastavite čitati i na kraju sami prosudite želite li kupiti navedeni puder ili ne.
Što kažu iz Maybellinea?
- trajnost do 24 sata
- lagana tekstura
- odgovara svim tipovima kože
- srednje do potpuno prekrivanje
- polu-mat finish
A što o njemu mislim ja, pročitajte u daljnjem postu.
Pakiranje
Kao i dosada, uvod u recenziju započinjem pakiranjem – jer sam jako osjetljiva na pakiranja i možda nekad i površna ( lijepa ambalaža me znala ‘natjerati’ da kupim proizvod. 😀 ).
Ovo pakiranje je stakleno, s plastičnim poklopcem i pumpicom koja olakšava doziranje i aplikaciju pudera (ne volim pudere bez pumpice i gotovo). Staklo se ne čini skroz jeftino i nepouzdano, a u to sam se uvjerila jer mi je pao na pločice s visine od cca 80 cm i ostao netaknut, tako da za pakiranje sve pohvale.
Kada tiskate proizvod iz pumpice, jedino što se zamrlja je njegov bijeli plastični čep i pumpica, ali to uopće ne uzimam kao manu jer s obzirom na teksturu proizvoda i boju čepa, to je sasvim normalno.
Također, kao veliku pohvalu bih izdvojila što je puder dobro uljepljen, pa ga neodgojeni kupci koji prčkaju po proizvodima, a ne testerima (!!) ne mogu upropastiti. 😀
Tekstura i aplikacija
Što se tiče teksture, puder je srednje gust (probala sam daleko gušće), lagano se nanosi i blenda. Ne treba ga velika količina što znači da puder dugo traje ( ja se općenito zalažem za umjerenu i malu količinu pudera, a za dodatno prikrivanje nepravilnosti koristim kistić i korektor). Ok, osim ako niste princip – što više to bolje, ali ja vam od srca savjetujem da to ne radite. 🙂
Po meni se najbolje nanosi plosnatim kistićem i onda dodatno lagano utapka vlažnim Beauty Blenderom za ‘airbrush’ efekt – na taj način će vam trebati još manje proizvoda.
Što se tiče prvog dojma na koži, tu se uistinu ne mogu žaliti jer:
- zagladi pore
- ne izgleda kao Jupol na licu
- na mom licu je izgledao dewy što je skroz super, osim ako ne volite samo mat završnicu
Kada nanesete ostatak šminke izgleda impresivno sve dok…
Ne pričekate nekih 15-ak minuta. Tu je (barem meni) krenuo užasno oksidirati. Nevjerojatno mi je bilo da sam već nakon 15 minuta poprimala boju naranče. Svejedno sam se osokolila i odlučila takva otići na posao, da vidim kako će se ponašati dalje. Tijekom dana, ne samo da sam bila narančasta, nego se počeo dosta skupljati na najsušim dijelovima lica (da, jako dobro pripremim kožu prije svakog makeup-a, ako ste pomislili da je to problem). Činilo mi se da na dijelovima lica imam neke nakupnine malih otočića narančastog maltera, a budući da nisam nešto tamne puti, to je izgledalo uistinu užasno! A sjećate se da sam prije par rečenica napisala da je izgledao lijepo kada sam ga nanijela? 😀
Ukratko, trajnost mu je na mojoj koži (suha) bila katastrofa, iako je puder namijenjen za SVE tipove kože.
Nažalost, testirala sam ga +8 sati dok sam bila na poslu i nisam sve skinula s lica. Neću zaboraviti koliko mi je put kući bio nelagodan i umalo sam pregazila nekoliko osoba na Promenadi (Osijek) jer sam jurila u stan kako me ne bi vidjeli takvu. 😀 Budući da sam ga kupila dok je još bila zima testiran je 3x – jedan dan nakon Nove godine, negdje pred Uskrs i prije cca 3 tjedna i bez obzira na godišnje doba, dojam je bio isti, s razlikom da mi se preko ljeta još više skidao s lica, a dodatno sam izgledala staro i umorno.
Oksidacija i trajnost su prve negativne stvari koju sam uočila kod ovog pudera i iz tog razloga, ne bih nikako preporučila osobama jako svijetlog tena. Donje slike prikazuju oksidaciju na ruci, vjerujte, na licu to izgleda još gore!
Postoji i drugi razlog, zbog kojeg sam se i bojala nanijeti ovaj puder na lice, a to je – sastav.
Ukoliko ste pročitali moj post o borbi s aknama tijekom perioda studiranja, onda znate i zašto. Pa krenimo onda na sastav.
Sastav
Što se tiče samog sastava, moram napomenuti da za određenu količinu sastojaka koji se ne smatraju dobrim za osjetljivu kožu, postoji granica sigurnosti, odnosno količina sastojaka u proizvodu je takva da navodno ne može izazvati reakcije na koži.
SASTAV:
CYCLOPENTASILOXANE, AQUA / WATER, POLYPROPYLSILSESQUIOXANE, ISODODECANE, DIMETHICONE, C30-45 ALKYLDIMETHYLSILYL POLYPROPYLSILSESQUIOXANE, PEG-10 DIMETHICONE, GLYCERIN, SILICA, DIMETHICONE/POLYGLYCERIN-3 CROSSPOLYMER, SODIUM CHLORIDE, NYLON-12, PHENOXYETHANOL, DISTEARDIMONIUM HECTORITE, DISODIUM STEAROYL GLUTAMATE, CYCLOMETHICONE, CHLORPHENESIN, ETHYLPARABEN, DISODIUM EDTA, ACRYLONITRILE/METHYL METHACRYLATE/VINYLIDENE CHLORIDECOPOLYMER, ALUMINUM HYDROXIDE, DIPROPYLENE GLYCOL, ISOBUTANE, PARAFFIN, SODIUM CITRATE, TOCOPHEROL, ISOPROPYL ALCOHOL, [+/- MAY CONTAINCI 77891 / TITANIUM DIOXIDE, CI 77491, CI 77492, CI 77499 / IRON OXIDES] (F.I.L. D195390/1)
Znam da mnogima od vas ovo ništa ne znači, stoga ću izdvojiti sastojke koje mogu izazvati reakcije na osjetljivoj koži.
ISOBUTANE (izobutan) – tekućina koju možete naći u upaljaču. Rizičan ‘otrov’ koji lako može izazvati alergije i poprilično upaljene velike akne kojih ćete se dugo rješavati.
PHENOXYETHANOL – aromatični eter alkohol koji se upotrebljava zbog mirisa i zbog svojih konzervirajućih svojstava. Smatra se sigurnim za upotrebu u kozmetičkoj industriji. Znanstvenici kažu da smanjuje plodnost te povećava rizik od prijevremenog poroda (za ovom smatram da ipak ne možete unijeti baš toliko preko pudera), no zato može izazvati iritacije na koži i očima, zbog čega sam ja na oprezu zbog svoje osjetljive kože.
PARAFFIN (parafin) – pripada skupini naftnih derivata. Često dolaze u kozmetici (kreme, voskovi za depilaciju, u dekorativnoj kozmetici, zaštitnim kremama i kremama za njegu beba), a čine kremu mazivom, omekšavaju kožu i čine je baršunastom, štite i nisu skupi. Mogu uzrokovati alergijske reakcije.
ETHYLPARABEN (skupina parabena) – Parabeni su velika grupa kemijskih konzervansa. Smatraju se sigurnim, no neka istraživanja ih povezuju s karcinomom dojke (ovo nije znanstveno dokazano!). Dokazano je da butylparaben ima estrogeno djelovanje. Koliko je sve ovo točno, ostavit ću znanstvenicima jer za takve stvari nisam stručna.
NYLON-12 (mikroplastika) – u kozmetici se koristi kao granule ili kao vezivo u pilingu, pastama za zube, gelovima za tuširanje, make-up-u. Može izazvati iritaciju kože.
CHLORPHENESIN – za ovo ću vam samo linkati jedan zanimljiv članak, pa ukoliko vam se da, pročitajte: CHLORPHENESIN, THE SYNTHETIC PRESERVATIVE THAT CAN CAUSE DERMATITIS AND INFANT RESPIRATORY DISTRESS
Kao što sam napomenula, navedeni sastojci vam ne moraju izazvati nikakve reakcije, ali definitivno i mogu. Na vama je da odlučite želite li koristi proizvode s ovakim sastavom ili ne (ovisno jeste li na nešto osjetljivi ili ne). 🙂
Cijena, količina i gdje kupiti
Ako pak volite ovaj proizvod ili ga želite ipak kupiti, cijena mu se kreće oko 50-60 kn. Maybelline često imate na akciji, tako da ga možete kupiti po cijeni od oko 40 kn. Količina proizvoda koji ćete dobiti za tu cijenu je standardna, 30 ml kao i kod 99% pudera.
Pronaći ga možete u Bipi, Dm-u i Mulleru. U Hrvatskoj je izbor nijansi kao i za sve pudere ograničen, i ne znam jesam li to samo ja,ali meni Maybellinovi puderi uglavnom vuku na narančasto. Na Feelunique-u možete pronaći i svijetliju nijansu od trenutno najsvijetlije kod nas – 10 Ivory, koju sam i ja testirala.
Ocjena:
- Pakiranje – 5/5
- Sastav – 2/5,
- Trajnost- 1/5
- Ponašanje na licu (oksidacija) – 1/5
- Cijena – 5/5
Što mu daje ukupnu ocjenu 2,8 i to isključivo radi pakiranja i cijene, ostalo mi je koma!
Da još jednom sumiram – od mene nemate preporuku za ovaj puder, pogotovo ne osobe s osjetljivom kožom. Ukoliko vam je ovaj proizvod dobar, to je u redu, svatko radi sa svojim licem što želi i ima svoje mišljenje. Na to, kao što sam rekla, ne mogu utjecati, nego eventualno sugerirati.
Ako tražite drogerijski puder po sličnoj cijeni cca 50-ak kn, radije kupite Essence Fresh and Fit (42 kn) koji minimalno oksidira i ima bolji sastav.
Jeste li isprobale ovaj puder? Što mislite o njemu? Kakvi su vam dojmovi?
XOXO
Maja
Nisam probala i iskreno nisam čula baš najbolje o njemu