beauty_routine_naslovna
Preparativa

Moja skincare rutina i put do prekrasne kože

Svaka od nas se tijekom života više ili manje mučila s nekim oblikom kožnih problema. Moram priznati da tijekom puberteta, kada je većina curica oko mene ludila jer su počele dobivati akne, ja sam bila jedna od onih sretnica koja nije uopće imala tih problema. Naprotiv, imam osećaj da mi je u tom razdoblju koža bila najljepša i najmekša ikad.

Moji problemi počeli su kada sam završila srednju školu i upisala fakultet (to je bilo davne 2008. godine! Ne mogu vjerovati kako vrijeme leti :D).

Ukoliko niste pročitali moj post o Clarionu, još jednom ću napisati kakva je moja koža.

Sve o mojoj koži

Moja koža je suha, za vrijeme zimskih mjeseci izrazito suha (posebno su izraženi dijelovi oko nosa gdje mi se koža čak znala i perutati). U ljetnim mjesecima koža mi se znoji (ne, nije masna, nego se samo znoji), ali sunce ju još dodatno isuši pa bude jako suha i to ne samo oko nosa, nego cijelo lice! Ovakvom tipu kože potrebno je  puno hidratacije – što vanjske (kreme, serumi, ulja..), što ‘unutarnje’ (uključuje puno vode i lagane, zdrave namirnice bogate vodom, hranjivim tvarima i nutrijentima te izbjegavanje previše kave, šećera i općenito bezvrijednih ugljikohidrata).

Kada su započeli moji problemi i kako sam krenula s njima u borbu?

Kao što sam prethodno napisala, moji problemi su počeli kada sam upisala faks. Tada sam imala jako bolne jajnike, neredovite menstruacije, a tijelo mi je tražilo nezdrave ugljikohidrate u vidu hrpetine slatkiša i tjestenine. Paralelno s time moje lice je krenulo ‘divljati’ – iako mi je koža suha, počele su mi iskakati bubuljice kao šaka. Budući da sam poprilično svijetle puti, to je uistinu izgledalo užasno. Bilo je dana kada nikakav korektor i puder nisu pomagali, jer jednostavno, akne su bile grozne. Meni je to bio popriličan šok jer nikada prije nisam imala takvih problema, niti sam to očekivala u ovoj dobi.

Tada sam dosta vremena posvetila prikupljanju informacija i iskustava djevojaka sa sličnim problemom. Otišla sam s mamom kod ginekologa, napravila detaljan pregled, išla na vađenje krvi i kontrolu spolnih hormona te hormoa štitnjače. Tada smo otkrili i pravi uzrok mojih muka – policistični jajnici koji su mi iz mjeseca u mjesec izazivali prestrašne bolove (čak mi ni Ketonal nije pretjerano pomgao). Tada sam uz nadzor dr. Laušin (privatna ginekologinja u Osijeku), krenula na hormonalnu terapiju uz kontracepcijske pilule i redovitu kontrolu svaka tri mjeseca. Uz to, posjetila sam dermatologinju dr. sci. Ivanu Ručević koja mi je pomogla odrediti koji je uistinu moj tip kože (tj objasnila mi razliku između suhe i dehidrirane kože), pogledala moje nalaze i zajedno smo krenule u borbu s malim gamadima. 😀

Za početak, dok sam bila na hormonalnoj terapiji, nije mi htjela ubacivati nikakva agresivna sredstva – savjetovala mi je promjenu prehrane – bazirane na puno povrća te vodu i prirodne čajeve. Preparativa mi se sastojala od blage umivalice, glikolne kiseline (ne sjećam se točno koji sam preparat kupila tada u ljekarni) i izrazito bogate hidratantne kreme kako mi kiselina ne bi dodatno osušila kožu.

Ovo je trajalo nekoliko godina. Nekada sam imala bolje, nekada lošije dane. Situacija se bila malo popravila, ali ne toliko koliko sam ja htjela. Unazad dvije – dvije i pol godine, odlučila sam dodatno istraživati sastojke u kozmetici, te vidjeti na što moja koža reagira dobro, odnosno loše. Osjećala sam se kao da sam ponovno na faksu 😀 Hrpa literature, znanstvenih članaka i ludnih imena kemijskih spojeva je bilo nešto sasvim novo za mene. Budući da sam osoba koja obožava učiti stvari koje ju zanimaju, nije mi bio problem odvojiti sate i sate kako bih se dodatno educirala. Moram napomenuti da sam tijekom tog perioda također išla na redovite preglede te pratila hormonalnu sliku. Do tada, situacija s jajnicima se drastično popravila i držala sam ju pod kontrolom i već cca dvije godine su mi ‘čisti’ od cisti tako da sa ženske strane u onim danima nemam izražene menstrualne bolove kolike sam imala prije.

Sada kad ste vidjeli što sam sve prošla i kako sam se borila sa svima, svim djevojkama i ženama s kožnim problemima koji nisu uzrokovani promjenama u pubertetu, savjetujem da se najprije konzultiraju s liječnikom (ginekologom i dermatologom) i provjere hormonalnu sliku. To neka vam bude početna točka za rješavanje svih problema. Ja vam od srca preporučujem da istražite koji su dobri privatni liječnici u vašem gradu. Znam, nemaju svi iste mogućnosti i novca za plaćanje privatnog liječnika, ali radije se odrecite koje kave, cigareta i ruža za usne, ali zato napravite nešto korisno za sebe i svoju kožu. Nažalost, zdravstvo u Hrvatskoj je u velikoj banani i dok ne platite, nećete se pomaknuti s mrtve točke (pričam iz iskustva, što sebe, što svojih bližnjih) i to je ono zbog čega sam užasno ljuta i zato sam odlučila ovo spomenuti javno u ovom blog postu. Ovo vam je moj najtopliji savjet, a na vama je da odlučite kako ćete i što ćete.

Moja trenutna postava preparativne kozmetike i kako njegujem lice

U daljnjem tekstu objavit ću random slike nekih proizvoda koje koristim u jutarnjoj i večernjoj rutini.

skintegra_beauty
                                   Skintegra Hydra B serum i Naro ulje

Kao što sam prethodno napomenula, nakon svega toga, situacija na mom licu je bila bolja, ali još nisam bila zadovoljna. Od svega pretrpljenog, na licu mi je ostala hiperpigmentacija, a koža mi je s vremena na vrijeme još znala podivljati. Budući da sam, kao što sam rekla, počela učiti o sastavu u kozmetičkim preparatima, kupila sam si proizvode za koje sam pretpostavila da bi mi mogli biti od pomoći – odgovaraju mom tipu kože i imaju kvalitetan sastav.

Prošlo ljeto, kada je Skintegra otvorila svoj web shop, naručila sam Clarion, Hydru B i Naro. O Clarionu i Hydri možete pročitati detaljne recenzije ovdje i ovdje, a o ulju Naro ću vam pisati. Za sada ću vam samo ukratko reći da je to jedno jako lagano, brzo upijajuće ulje bez mirisa koje koži daje potrebnu vlažnost i elastičnost, a ne začepljuje pore :). Ove proizvode koristim već gotovo godinu dana i neizostavan su dio su moje beauty rutine.

clinique_duo
Clinique moisture surge hydrating supercharge koncentrat i Clinique moisture surge intense krema za suhu kožu

Moja beauty rutina

Svoju njegu sam podijelila na jutarnju i večernju rutinu.

Jutarnja rutina

  • Afrodita umivalica (Clean Phase Čistilni Gel) – blaga za lice, pripremi ga za ostatak njege
  • Termalna voda (ja koristim Avene,a vi možete bilo koju drugu) – ostavim da se malo upije, ali da koža bude malo vlažna
  • *U zadnje vrijeme umjesto termalne vode stavim Skintegrin (Superba C) ili Clinique-ov vitamin C i na to odmah serum (također možete očekivati recenziju). Od vitamina C koža mi bude blistava i dobij onaj zdravi sjaj
  • Afrodita Hydra Patch Serum  stavim na vlažnu kožu jer se serum i veže na molekule vode i na taj način spriječava gubtak vlažnosti. Zato koža treba biti vlažna, ali ne mokra (ne trebaju se vidjeti velike kap)
  • Clinique Moistruize surge gel ili krema iz iste linije za suhu kožu koju stavim odmah na serum, ne čekam da se serum upije  (preko ljeta koristim Avene kremu s SPF-om – Hydrance SPF 25 Hydrating Cream)
  • Na usne stavim Nuxe balzam u manjoj količini jer je uistinu hidratantan i mastan
  • Nakon toga stavim lagani make up (ovo ovisi jer se na posao se baš i ne šminkam, volim spavati :D)
afrodita_logo
                   Afrodita Hydra Patch okoloočna krema

Večernja rutina

  • Eveline micelarna otopina s kojom sam prezadovoljna, a o njoj možete pročitati  ovdje.
  • Afrodita umivalica za lice (Clean Phase Čistilni Gel) – jednostavno volim oprati micelarnu, ne volim se s micelarne baciti na statak njege 😀
  • Clarion ili Lumion (o Lumionu ću vam isto pisati) – ako mi se dogodilo da mi je izbila mala akna, pipetom nanesem kap Clariona točno na tu aknu i malo razmažem. Dakle ovu kiselinu koristim SAMO po potrebi i nije dio moje svake večernje rutine. Za blistavost kože 1-2x tjedno nanesem Lumion – i o ovome vam pripremam post. Kiseline NIKAKO ne nanositi u jutarnjoj njezi jer ste preko dana izloženi suncu, a kiseline i UV zrake ne reagiraju dobro pa lako moćete dobiti opekline po licu :/
  • Termalna vode – postupak isti kao u jutarnjoj rutini
  • Hydra B serum – postupak isti kao za Afrodita serum u jutarnjoj rutini
  • Naro ulje – stavim dvije do tri kapi i razmažem preko cijelog lica i vrata
  • Clinique okoloočna krema (moje preporuke ima i Afrodita okoloočna krema iz Hydra Patch linije)
  • Nuxe balzam za usne u malo debljem sloju kako bi mi se usne tijekom noći nahranile.

I to je u biti to. Možda nekima sve ovo zvuči puno, ali s godinama treba investirati u kožu (jer s godinama gubi na vlažnosti i elastičnosti) i naučiti što našoj koži odgovara jer bez pravilne prehrane i njege, možemo izgledati i do 10 godina starije.

lumion_naro_skintegra
    Lumion i Naro – recenziju ovih proizvoda ćete čitati uskoro

Ja imam 28 godina, a redovito me miješaju sa srednjoškolcima – eto koliko pravilna njega može pomoći 😀

Naravno, pravilna prehrana, puno tekućine i tjelovježba također jako pomažu, a na vama je da odlučite kojim putem ćete ići i što ćete učiniti danas da biste sa sobom bile sretne i zadovoljne sutra 😀

before_after
                     Lijevo – bez imalo makeupa, desno – minimalno makeupa

Za kraj, napominjem da nisam liječnik niti dermatolog, to što sam proučila kako stvari funkcioniraju i što koji sastojak radi na koži, ne čini me nikakvim stručnjakom i ovaj post je baziran na osobnim iskustvima. Prije nego što se odlučite napraviti ili tretirati svoju kožu bilo kakvim preparatima, a imate kožnih problema, savjetujem da otkrijete što uzrokuje upalne procese na vašoj koži, a u tome vam može pomoći isključivo stručna osoba!

Pišite mi slobodno u komentarima svoje kozmetičke favorite i preporuke!

Xoxo

Maja

Možda će ti se svidjeti i...

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)